Ana Sayfa vakfımıza e-mail atabilirsiniz

vakfımız hakkında e-maillerimiz, telefonlarımız yangınla mücadele ve eğitim ile ilgili linkler 

 

 

 

 

İTFAİYE VAKFI

İtfaiye Vakfı 1995 yılında “Genel eğitim, kültür, sağlık, bilimsel araştırma ve geliştirme ve sosyal yardım amaçları yanında, özel amacı; itfaiye hizmetlerinin gelişmesine maddi ve manevi katkıda bulunmak, İtfaiyelerin her türlü çağdaş araç ve gereçlerle çalışabilmesini sağlamak, İtfaiyelere bilimsel eğitim ve teknolojik yardımlarda bulunmak, İtfaiye çalışanlarına, emeklilerine, gazilerine ve şehit ailelerine, yangınlardan zarar görenlere her türlü maddi ve manevi yardımlarda bulunmak” amaçlarıyla kurulmuştur.

Kurulduğu günden itibaren kolları sıvamış ve amaçları doğrultusunda çok yönlü bir hizmet seferberliği başlatmıştır. Çalışmalarını İstanbul İtfaiyesi ve diğer İtfaiye kuruluşlarıyla birlikte sürdürmeye özen göstermiş ve Türk İtfaiyeciliğinin yükselmesi ve yücelmesi için faaliyetlerini sürdürmüştür.  

İlk etapta eğitim çalışmalarına öncelik vererek, "İTFAİYE 110” adıyla teknik bir dergiyi yayın dünyasına kazandırmıştır. İtfaiye 110 dergisi beş yıl boyunca periyodik yayınlarını sürdürmüş olup 21 sayı çıkmış ve ilk sayısından itibaren yakaladığı Teknik ve Bilimsel çizgisinden sapmadan; tüm büyükşehir ve il itfaiyeleri yanında, yüzün üzerinde ilçe itfaiyelerine, Belediye Başkanlıklarına, İl Sivil Savunma Müdürlüklerine, üniversite öğretim üyelerine, pek çok askeri birliklere, büyük iş ve ticaret merkezlerine, sigorta şirketleri, bankalar ve pek çok sivil kuruluşlara göndererek yaygın bir şekilde eğitim hizmetlerini sürdürmüştür.

İstanbul İtfaiyesinde (o günkü şartlarda) bürokratik engellerin aşılamadığı pek çok bakım-onarım, araç-gereç alımları yanında, İstanbul İtfaiyesinin bilgisayar ağlarıyla donatılmasında, İNTERNET’le tanışmasında, "Uluslararası Birinci Yangın ve Güvenlik Konferansı ve Sergisi" (Mayıs 1996) düzenlenmesinde ilk adımları atmış, yangın ve itfaiye konusunda halkımızın bilinçlenmesini sağlamak gayesiyle yeni broşürler hazırlanıp dağıtılmasında, itfaiye elemanlarının yurtiçi ve yurtdışı eğitimlerinde Vakfımızın çok büyük hizmetleri olmuştur.      

       TUZLA Tersanelerindeki Tanker Yangınında (Şubat 1997); Şehit olan İtfaiyecilerin ailelerine ve yaralı itfaiyecilere maddi ve manevi yardımlarını sürdürmüştür, İtfaiyecilerin o müthiş faciadan en az zararla kurtulmalarını sağlamıştır. Bu sayede, yaralılarımız hastanelerde büyük ihtimam ve şefkat görmüşler ve her türlü ihtiyaçları anında karşılanmış, şehitlerimizin ailelerine birer daire tahsis edilmiştir. Yine Vakfımızın yönlendirmesiyle, hayırsever işadamlarımızdan 30 milyar TL civarında nakdi yardım temin edilerek şehitlerimizin ailelerine ve diğer tüm Tuzla yangını kazazedelerine teslim edilmiştir.  Bunun dışında da yangın esnasında yaralanan itfaiyecilere Vakfımızın yardım ve desteği sürmüştür.

Ayrıca, Vakfa gelir temin ederek kimseye yük olmadan hizmetlerini sürdürebilmesi için, 1996 yılında kurulmuş olan İKTİSADİ İŞLETME vasıtasıyla da “Karanlıktan şikayet edeceğine bir mum yak” prensibiyle, her türlü yangın güvenlik, eğitim ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

İmkanları geliştikçe gerek Vakıf ve gerekse İktisadi İşletmemiz doğru bildiği yolda hizmetlerine devam edecek ve hizmetlerini amaç edindiği tüm dallara yayarak, daha güvenli bir İSTANBUL ve daha güvenli bir TÜRKİYE için, üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacaktır. 

Vakfımızın, yukarıda da ifade edildiği gibi; güzel İstanbul’umuza hizmet açısından, başlangıçta İstanbul İtfaiyesi ile bazı müşterek çalışmaları olmasına rağmen, 2000 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı ile ne maddi, ne manevi, ne nazari ve ne de fiili en ufak bir müşterek işbirliği olmamıştır.

Yangınsız günler dileklerimizle.....

İTFAİYE VAKFI YÖNETİM KURULU